Čekejte prosím...

Nejlepší slovníky na internetu

Studium cizího jazyka často vyžaduje použití slovníku, ať už při překladu neznámých slov, frází nebo při snaze porozumět tomu, co jste viděli nebo slyšeli. Slovník je také neocenitelným pomocníkem, pokud chcete vyjádřit své myšlenky a efektivně se dorozumět. Pro základní komunikaci při cestování může postačit konverzační příručka s nejběžnějšími frázemi. Pokud však plánujete jazyk skutečně ovládnout, bude nezbytné investovat do podrobnějšího a komplexnějšího slovníku.

V dnešní době digitálních technologií jsou online slovníky jedním z nejdostupnějších a nejpraktičtějších nástrojů. Volně přístupné online slovníky, které můžete mít kdykoliv při ruce na svém mobilním telefonu, umožňují rychlý a snadný přístup k překladu nebo významu slov. Tyto nástroje jsou navíc intuitivní a uživatelsky přívětivé, takže se s nimi rychle naučíte pracovat, což vám pomůže zvýšit vaši jazykovou jistotu.

Pravidelné používání slovníku je klíčem ke zlepšování jazykových dovedností. Ať už si osvojíte klasický tištěný slovník nebo upřednostníte digitální verzi, oba typy vám mohou pomoci rozšířit slovní zásobu, zlepšit porozumění a celkově zdokonalit vaši schopnost komunikace v cizím jazyce. Slovník tak není jen nástroj pro překlad, ale také prostředek pro průběžné učení a prohlubování vašich jazykových schopností.

Slovníky se dají využít nejen k překladům, ale také k procvičení výslovnosti. U každého kvalitního slovníku je za hledaným výrazem fonetický přepis a většinou i symbol zvuku, na který stačí kliknout kurzorem a uslyšíte jeho přesnou výslovnost. Slovníky můžeme rozdělit do dvou kategorií:

1. Překladové (dvojjazyčné) - čeština - němčina: tento typ slovníku Vám pomůže, pokud si potřebujete německý výraz přeložit do češtiny nebo hledáte jeho německý ekvivalent pro české slovíčko.

Dict (https://www.dict.com/cz)

Tento kvalitní a přehledný překladový slovník obsahuje obrovskou škálu slovní zásoby více než 30 světových jazyků. Vysvětluje gramatiku i sémantiku slova, použití s příklady a český překlad. Pokročilejší studenti ocení sekci „užití slov“, která se věnuje správnému užití podobných slov nebo slov, která mají v češtině stejný význam.

Google Překladač (https://translate.google.cz/)

Platforma Googlu nabízí tento velmi užitečný překladač, do kterého můžete vkládat celé části textů, a ty jsou pro vás zdarma automaticky přeloženy, ovšem je nutné počítat s množstvím gramatických odchylek, protože se jedná o strojový překlad. Tento překladač je tedy výhodné využít pro získání hlavní myšlenky textu, ale určitě by nebylo dobré prezentovat se jeho výslednými překlady. 

Langenscheidt (https://de.langenscheidt.com/deutsch-tschechisch/)

Langenscheidt je německým vydavatelem slovníků a najdete zde také česko-německý slovník. Přeložené výrazy jsou však základní, neobsahují gramatiku ani sémantiku nebo použití ve větách.

Lingea (https://slovniky.lingea.cz/)

Jednou z nejznámějších a nejlepších firem specializujících se na tvorbu slovních databází je Lingea. A stejná společnost nezapomíná ani na svou velmi podařenou online verzi, která je zdarma přístupná všem internetovým uživatelům. Obsah pro slovník na Seznamu dodávají právě oni. Na jejich stránkách najdete zdarma v podstatě totožný slovník s tím na Seznamu.

Německo-český Slovník (https://www.nemeckoceskyslovnik.cz/)

Německo-český a česko-německý slovník, který vám je k dispozici online a zdarma obsahuje přibližně 150 tisíc překladů německých slov. 

Seznam (http://slovnik.seznam.cz/)

Seznam je asi nejznámější a nejpoužívanější překladový slovník, který prošel za dobu své existence výraznou modernizací. Je přehledný, obsahuje kvalitní slovní zásobu a nabízí funkci transkriptu, výslovnosti i jednoduché gramatiky.

Slovníček (https://www.slovnicek.cz/)

Je to jednoduše zpracovaný překladový slovník čítající slušný počet světových jazyků.

Slovník (http://www.slovnik.cz/)

Jedná se o nejzákladnější slovník s jednoduchým zadáváním klíčových slov, které potřebujete přeložit. Slovník.cz zřejmě zaspal dobu, graficky je totiž jednoduchý, a zdá se, že ho již pár let nikdo neaktualizoval. Přesto má opravdu širokou slovní zásobu, a pokud hledáte marně překlad nějakého slova, a už nevíte kudy kam, určitě ho můžete vyzkoušet.

Word Reference (https://www.wordreference.com/czde/)

Stránky umožňují překládat slovíčka a krátká slovní spojení z hromady světových jazyků do češtiny a naopak.

2. Výkladové (jednojazyčné) - němčina - němčina: v těchto slovnících najdete německou definici k německému slovíčku, díky využití tohoto slovníku máte možnost dále si zlepšovat němčinu a aktivně rozšiřovat svou slovní zásobu, tyto slovníky se samozřejmě hodí pro studenty s vyšším stupněm pokročilosti, vzhledem k tomu, že jsou pouze v cizím jazyce.  

Abkuerzungen Woxikon (https://abkuerzungen.woxikon.de/)

Jde o část slovníku Woxikon, který vyhledává německé zkratky podle počátečního písmene i dle významu.

DWDS (https://www.dwds.de/)

DWDS je Digitální německý výkladový slovník s obsáhlou databází slovní zásoby. Hlavní výhodou tohoto online slovníku je přehlednost a bohatá databáze slov. Dále nabízí slovní složeniny a pokud se zaregistrujete, tak i pokročilejší vyhledávání. Je určen hlavně pokročilejším studentům a lektorům německého jazyka. 

The Free Dictionary (https://de.thefreedictionary.com/)

Tento anglický výkladový slovník Vám nabídne transkript, výslovnost i gramatiku hledaných slovíček v německém jazyce. U každého výrazu také vyhledá velké množství složitějších idiomů a frází. Kromě toho můžete využít slovník zkratek, idiomů, financí, práva aj. i možnost vytvoření své vlastní stránky, dodávání vlastních značek apod.

Openthesaurus (https://www.openthesaurus.de/)

Jedná se o velmi užitečný slovník určený především pro pokročilejší studenty. Nabízí vyhledávání synonym dokonce i s možností zaměření se pouze na rakouské či švýcarské výrazy. Takže pokud si potřebujete rozšířit slovní zásobu, víte, kde hledat. 

Ostarrichi (https://www.ostarrichi.org/)

V tomto jedinečném Slovníku rakouské němčiny najdete srovnání rakouských a německých ekvivalentů. Ke každému výrazu v rakouské němčině jsou k dispozici bližší informace, tzn. vysvětlení výrazu, dále ve kterém regionu se používá a zdali jde o výraz hovorový či spisovný.

Owid (https://www.owid.de/docs/elex/start.jsp)

Tento portál provozuje Institut pro německou řeč a uvítají jej především zkušenější němčináři a pokročilejší studenti. Naleznete zde slovník neologismů a také slovník vyhledávající slovní spojení.

Pons (https://de.pons.com/)

Pons Online Dictionary nabízí několikajazyčný on-line přístupný webový slovník. Kromě klasických slovníků z němčiny či angličtiny do různých jazyků (španělština, ruština, francouzština, slovinština, italština či polština) zde najdete také obrázkový anglicko-německý a německo-anglický slovník s vysvětlujícími obrázky a popisky. 

Redensarten-Index (https://www.redensarten-index.de/suche.php)

Je to velmi podařený slovník vyhledávající německá ustálená slovní spojení, idiomy a frazeologismy. Hledaný vyraz je dostatečně jasně vysvětlen a k němu jsou přiřazeny příklady použití. Tento slovník využijí především pokročilejší studenti německého jazyka.

Synonyme Woxikon (https://synonyme.woxikon.de/)

Tento slovník německých synonym vyhledává nejen synonymní výrazy, ale také antonyma, a to v dostatečném množství. Velmi vhodné pro pokročilejší studenty němčiny na rozšíření slovní zásoby.

Wie Sagt Man Noch? (https://www.wie-sagt-man-noch.de/)

Jedná se o slovník, ve kterém vyhledáte jak synonymní výrazy tak např. překlady do angličtiny. Výčet nabízených synonym je značný, ale neobsahuje příklady použití v praxi. Proto je tento slovník vhodný spíše pro studenty s pokročilejší znalostí německého jazyka.

Woerterbuch (http://www.woerterbuch-portal.de/)

Tento výborný výkladový online slovník nabízí možnost výběru z dalších online slovníků s různou specializací (slovníky dialektů,německý slovník cizích slov nebo slovník staroněmeckých jmen. Hlavními výhodami slovníku jsou obsáhlost, přehlednost, spolehlivost a kvalita.

Woxikon (https://www.woxikon.de/)

Německý výkladový online slovník vyhledá daný výraz, slova podobná i antonyma a současně nabídne překlady do dalších sedmi světových jazyků.

JARNÍ KURZY 2025

Již nyní si můžete naplánovat jarní kurz němčiny! Vyberte si z naší nabídky!


  • ceny již od 3520 Kč (bez DPH) za 16 lekcí/3740 Kč (bez DPH) za 17 lekcí/od 3960 Kč (bez DPH) za 18 lekcí
  • 1 lekce = 90 minut, tzn. od 220 Kč za jednu lekci (bez DPH)
  • max. 8 účastníků ve skupině
  • jarní kurzy začínají v týdnu od 10. 2. do 14. 2. 2025

SLEVA & BENEFITY

Věnujte pozornost slevám a výhodám, které Vám umožní studovat výrazně levněji!

Kombinací akčních nabídek můžete dosáhnout slevy až 25 %!


KONTAKT

Provozovna


Adresa:

Mlýnská 938/4
Olomouc
779 00
Česká republika

Kontaktní údaje:

+420 604 876 372

deu-olomouc@email.cz

FACEBOOK